Club Secretary - Alan Pittam

 

Tel: 01788 890702 / 07747866078

38 Ashby Road, Braunston, Daventry, Northants, NN11 7HE

 

Chairman - Mike Church

 

Tel: 07802 213366

 

Assistant Secretary - Peter Moyes

 

Tel: 07767 353205

 

  • Facebook Basic Black
1/4

Show results 2018

South Suffolk Show - Judge Pete Cobley

Female Champion - Pulham 1 Starlet 7th, PRJ & LR Vincent
Reserve Female Champion - Sparkwood Dowager 6th, Mrs L Jackson
Male Champion - Oldwest Pluto, GF Harrison
Reserve Male Champion - Bure Valley 1 Paddington, Fowell Bros
Breed Champion - Pulham 1 Starlet 7th, PRJ & LR Vincent
Reserve Breed Champion - Oldwest Pluto, GF Harrison
Interbreed Reserve Champion - Pulham 1 Starlet 7th, PRJ Vincent

Nottingham Show - Judge David Coulson

Female Champion - Fabb 1 Pacie, DRA Fabb
Reserve Female Champion - Real 1 Jenny, JW & R Johnson
Male Champion - Fabb 1 Pushover, DRA Fabb
Reserve Male Champion - Elwess Pumba, SA & VJ Elwess
Breed Champion - Fabb 1 Pushover, DRA Fabb
Reserve Breed Champion - Fabb 1 Pacie, DRA Fabb

Hadleigh Show - Judge Edward Thompson

Female Champion - Pulham 1 Starlet 7th, PRJ & LR Vincent
Reserve Female Champion - Pulham 1 Starlet 5th, PRJ & LR Vincent
Male Champion - Pulham Providence, PRJ & LR Vincent
Reserve Male Champion - Bure Valley 1 Paddington, Fowell Bros
Breed Champion - Pulham Providence, PRJ & LR Vincent
Reserve Breed Champion - Pulham 1 Starlet 7th, PRJ & LR Vincent

Hertfordshire Show - Judge Robert Snelling

Female Champion - Hedges 1 Krystal, Miss F Woollatt
Reserve Female Champion - Pepperstock 1 Jade, Speirs Farms Ltd
Male Champion - Lowergrove Pasquinel, P Snell & L Ferguson
Reserve Male Champion - Rempstone 1 Eric V463, MJ Ludgate
Breed Champion - Lowergrove Pasquinel, P Snell & L Ferguson
Reserve Breed Champion - Hedges 1 Krystal, Miss F Woollatt
Native Interbreed Champion & Reserve Interbreed Champion -
Lowergrove Pasquinel, P Snell & L Ferguson

South Show - Judge Non Thorne

Female Champion - Pulham 1 Starlet 7th, PRJ & LR Vincent
Reserve Female Champion - Rockland Tiara P4, C & P Bidmead
Male Champion - Pulham Providence, PRJ & LR Vincent
Reserve Male Champion - Admirals 1 Dell Plum, George Wright Farms
Breed Champion - Pulham 1 Starlet 7th, PRJ & LR Vincent
Reserve Breed Champion - Pulham Providence, PRJ & LR Vincent

Rutland Show - Judge Colin Jones

Female Champion - Newtoncroft 1 Bluebell 310, Newtoncroft Farms
Reserve Female Champion - Fabb 1 Pacie, DR Fabb
Male Champion - No entries
Breed Champion - Newtoncroft 1 Bluebell 310, Newtoncroft Farms
Reserve Breed Champion - Fabb 1 Pacie, DR Fabb

Kenilworth Show - Judge Philip Vincent

Female Champion - Newtoncroft 1 Garland 262, Newtoncroft Farms
Reserve Female Champion - Pebworth 1 Paloma, N & L Holdsworth
Male Champion - Jacobean 1 Puma, PE & KJ Dicken
Reserve Male Champion - Pebworth 1 Percy, N & L Holdsworth
Breed Champion - Jacobean 1 Puma, PE & KJ Dicken
Reserve Breed Champion - Newtoncroft 1 Garland 262, Newtoncroft Farms

Royal Norfolk Show - Judge Richard Dorrell

Female Champion - Kinglee 1 Polly 554, P Cobley
Reserve Female Champion - Newtoncroft 1 Bluebell 310, Newtoncroft Farms
Male Champion - Blakesley 1 Major, P Cobley
Reserve Male Champion - Bure Valley 1 Paddington Bear, Fowell Bros
Breed Champion - Blakesley 1 Major, P Cobley
Reserve Breed Champion - Kinglee 1 Polly 554

Ashby Show - Judge Jimmy Speirs

Female Champion - Kinglee 1 Polly 554, P Cobley
Reserve Female Champion - Pebworth 1 Paloma, N & L Holdsworth
Male Champion - Blakesley 1 Major, P Cobley
Reserve Male Champion - Hawkesbury 1 Pistol, P Cobley
Breed Champion - Blakesley 1 Major, P Cobley
Reserve Breed Champion - Kinglee 1 Polly 554
Reserve Junior Interbreed Champion - Blakesley 1 Major, P Cobley
Ashbourne Show - Martin Coates
Female Champion - Alvian 1 Nimble Truelove, A & SG Stevenson & Sons
Reserve Female Champion - Risbury 1 Sonia 2nd, H Heath
Male Champion - D Walters
Reserve Male Champion - M Whieldon
Breed Champion - Alvian 1 Nimble Truelove, A & SG Stevenson & Sons
Reserve Breed Champion - Risbury 1 Sonia 2nd, H Heath

Aylsham Show - Judge Ryan Coates

Female Champion - Rockland Tiara P4, C & P Bidmead
Reserve Female Champion - Bure Valley 1 Ophelia Truelove, Fowell Bros
Male Champion - Bure Valley 1 Paddington, Fowell Bros
Reserve Male Champion - Eves Hill 1 Prince Valentino, J Buxton
Breed Champion - Bure Valley 1 Paddington, Fowell Bros
Reserve Breed Champion - Eves Hill 1 Prince Valentino, J Buxton

Bucks Show - Judge Jonathan Moorhouse

Female Champion - Coley 1 Pippa 356, T & D Harrison
Reserve Female Champion - Dendor 1 Ruby 29th, DE, E & AL Jones
Male Champion - Coley 1 Pilot, Miss H Whittaker
Reserve Male Champion - Gouldingpoll 1 Moonshire, DE, E & AL Jones
Breed Champion - Coley 1 Pilot, Miss H Whittaker
Reserve Breed Champion - Coley 1 Pippa 356, T & D Harrison
Native Interbreed and Overall Interbreed Champion - Coley 1 Pilot, Miss H Whittaker

Henley Show - Judge David Clement-Smith

Female Champion - Rockland Tiara P4, C & P Bidmead
Reserve Female Champion - Sparkwood Blossom 19th, Mrs L Jackson
Male Champion - Sparkwood Tinkerman, Mrs L Jackson
Reserve Male Champion - Sparkwood Tearaway, Mrs L Jackson
Breed Champion - Sparkwood Tinkerman, Mrs L Jackson
Reserve Breed Champion - Rockland Tiara P4, C & P Bidmead
Interbreed Champion - Sparkwood Tinkerman, Mrs L Jackson